Resultater

Ærespræmieliste

Plac. Udstiller Race Variant Point Type
1 Poul Erik Søndergaard Rex castor 381,5 Kollektion 2,2
2 Erik Jensen Thyringer madagascar 381,0 Kollektion 1,3
3 Mattias Gustavsson Wiener sort 381,0 Kollektion 2,2
4 Ellen Christiansen Fuchs hvid, rødøjet 286,0 Stamme
5 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 380,5 Kollektion 1,3
6 Svend Møller Hvid Land hvid, rødøjet 380,5 Kollektion 1,3
7 Svend Erik Nielsen Satin elfenben 285,5 Stamme
8 Lars K. Hansen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 285,5 Stamme
9 Henrik Moesgård Fransk Vædder chinchilla 285,5 Gruppe hun
10 Mogens Hollensen Hermelin hvid, rødøjet 285,5 Gruppe hun
11 Jørn Thomsen Sachsengold rødorange 285,5 Gruppe han
12 Henrik Moesgård Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 380,0 Kollektion 2,2
13 Torben F. Christensen Tan sort 380,0 Kollektion 2,2
14 Christian Kristensen Hermelin hvid, rødøjet 379,5 Kollektion 1,3
15 Malene Nielsen Satin isabella 379,5 Kollektion 2,2
16 Karl Sørensen Hermelin hvid, rødøjet 379,5 Kollektion 2,2
17 Preben Toftemark Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,5 Kollektion 2,2
18 Jørn T. Schmidt Alaska sort 379,5 Kollektion 2,2
19 Carsten Laursen Lille Sølv blå 379,5 Kollektion 3,1
20 Kenn T. Mikkelsen Belgisk Hare vildtrød 379,5 Kollektion 3,1
21 Bent Jensen Zobel zobel, brun 379,5 Kollektion 3,1
22 Jens Kjøller Engelsk Schecke sort 379,5 Kollektion 3,1
23 Kristian Mose Kristensen Rex hvid, rødøjet 285,0 Stamme
24 Preben Toftemark Fransk Vædder chinchilla 285,0 Stamme
25 Jørgen Knudsen Hermelin zobel, blå 285,0 Gruppe han
26 Mattias Gustavsson Wiener hvid, blåøjet 96,0 Enkeltdyr
27 Jan Pedersen Rex chinchilla 379,0 Kollektion 1,3
28 Bent Schou Jensen Angora hvid, rødøjet 379,0 Kollektion 1,3
29 Egon Severinsen Lille Havana brun 379,0 Kollektion 1,3
30 Affe Hedlund Alaska sort 379,0 Kollektion 1,3
31 Gunner Sørensen Californian sort 379,0 Kollektion 1,3
32 Esben Midtiby Wiener vildtgrå 379,0 Kollektion 2,2
33 Lars Sørensen Wiener hvid, blåøjet 379,0 Kollektion 3,1
34 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 379,0 Kollektion 3,1
35 Poul Erik Kristensen Hermelin hotot, sort 284,5 Stamme
36 Erik Jensen Bourgogne gulrød 284,5 Gruppe hun
37 Kim Kjøller Schwarzgrannen schwarzgrannen 284,5 Gruppe han
38 Egon Simonsen Hermelin hvid, rødøjet 378,5 Kollektion 1,3
39 Aage Pedersen Lille Sølv blå 378,5 Kollektion 1,3
40 Bastian Bech Lux rødbrun/gråblå 378,5 Kollektion 1,3
41 Kurt Jensen Lille Tysk Schecke brun 378,5 Kollektion 2,2
42 Niels Hansen Alaska sort 378,5 Kollektion 2,2
43 Anni B. Jensen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5 Kollektion 2,2
44 Michael Christensen Lille Sølv blå 378,5 Kollektion 2,2
45 Bent Knudsen Dværghare zobel, brun 378,5 Kollektion 2,2
46 Nicklas Aase Tysk Kæmpeschecke sort 378,5 Kollektion 3,1
47 Torben F. Christensen Lille Sølv sort 378,5 Kollektion 3,1
48 Bodil & Anton Dam Hermelin zobel, blå 378,5 Kollektion 3,1
49 Tove Alsner Angora hvid, rødøjet 378,5 Kollektion 3,1
50 Henning Hansen Isabella isabella 284,0 Stamme
51 Helge Jensen Lille Chinchilla chinchilla 284,0 Stamme
52 Kresten Holst Perle Egern vildtblå 284,0 Stamme
53 Michael G. Nielsen Dværg Vædder sort 284,0 Stamme
54 Martin Bruun Dværg Vædder hvid, rødøjet 284,0 Gruppe hun
55 Jan Mortensen Hvid Land hvid, rødøjet 284,0 Gruppe hun
56 Kim Kjøller Lille Sølv sort 284,0 Gruppe han
57 Helle Mathiasen Stor Chinchilla chinchilla 284,0 Gruppe han
58 Bent Jensen Lille Havana brun 378,0 Kollektion 1,3
59 Poul Beith Jensen Tan sort 378,0 Kollektion 1,3
60 Bent Jensen Zobel zobel, blå 378,0 Kollektion 2,2
61 Jørgen Larsen Hollænder brun 378,0 Kollektion 3,1
62 Per Søndergård Tan sort 378,0 Kollektion 3,1
63 Jytte Christensen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 1,3
64 Bent Jørgensen Hermelin white, sort 377,5 Kollektion 1,3
65 Aage Pedersen Lille Sølv sort 377,5 Kollektion 1,3
66 Lars Sørensen Lille Wiener blå 377,5 Kollektion 1,3
67 Egon Severinsen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 377,5 Kollektion 2,2
68 Kim Egmose Hvid Land hvid, rødøjet 377,5 Kollektion 2,2
69 Poul Beith Jensen Lille Chinchilla chinchilla 377,5 Kollektion 2,2
70 Henrik Muller Andersen Belgisk Hare vildtrød 377,5 Kollektion 2,2
71 Poul Erik Kristensen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 2,2
72 Find O. Hansen Lille Sølv vildtgul 377,5 Kollektion 2,2
73 Doris Jensen Lille Egern gråblå 377,5 Kollektion 2,2
74 Bjarne Nielsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 3,1
75 Leif Jensen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 Kollektion 3,1
76 Gerner Rasmussen Hermelin sort 283,5 Stamme
77 Jette Søndergård Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 Stamme
78 Lars Andersen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 Gruppe hun
79 Ole Jakobsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 Gruppe hun
80 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla chinchilla 283,5 Gruppe hun
81 Egon Simonsen Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 Gruppe han
82 Lindy Jensen Tan sort 283,5 Gruppe han
83 Kurt Pedersen Dværg Vædder madagascar 283,5 Gruppe han
84 John Jensen Tan sort 283,5 Gruppe han
85 Carsten Philipsen Hvid Land hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 1,3
86 Egon Karstens Engelsk Schecke sort 377,0 Kollektion 1,3
87 Lotta Sjögren Hvid Land hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 3,1
88 Kristian Dalsgaard Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 Kollektion 3,1
89 Kaj Thaysen Angora hvid, rødøjet 377,0 Kollektion 3,1
90 Erik Andersen Lille Sølv vildtgul 377,0 Kollektion 3,1
91 Jørn T. Schmidt Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 Kollektion 3,1
92 Søren Jørgensen Thyringer madagascar 283,0 Stamme
93 Bent Ernstsen Hermelin hvid, rødøjet 283,0 Stamme
94 Michael Ostermann Marburger Egern gråblå 283,0 Stamme
95 Niels Karl Hemme Lille Sølv vildtgul 283,0 Stamme
96 Benny Garly Japaner sort/gul 283,0 Gruppe han
97 Anna Lise Sørensen Isabella isabella 283,0 Gruppe han
98 Preben S. Jakobsen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0 Gruppe han
99 Henning Hansen Dværg Vædder madagascar 283,0 Gruppe han
100 Tore Oftedal Hermelin chinchilla 283,0 Gruppe han
101 Lars Andersen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0 Gruppe han
102 Rebecca Nygaard Hermelin zobel, blå 283,0 Gruppe han
103 Mikkel Midtiby Dværg Vædder madagascar 283,0 Gruppe han
104 Jette Garly Russer sort 283,0 Gruppe han
105 Osvald Hedberg Rex gepard 376,5 Kollektion 1,3
106 Jan Pedersen Rex castor 376,5 Kollektion 1,3
107 Bent Ole Rasmussen Tan brun 376,5 Kollektion 1,3
108 Emma Ulrick Andersen Fransk Vædder chinchilla 376,5 Kollektion 2,2
109 Kaj Kristensen Satin rødbrun/gråblå 376,5 Kollektion 2,2
110 Peder Emil Hansen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5 Kollektion 2,2
111 Søren Ask Moesgaard Lille Chinchilla chinchilla 376,5 Kollektion 3,1
112 Bjarne Nielsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5 Kollektion 3,1
113 Hans C. Andersen New Zealand Red ræverød 376,5 Kollektion 3,1
114 Michell Pedersen Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0 Enkeltdyr
115 Mads Nielson Satin elfenben 281,5 Stamme

Pokalliste

DK´s vandrepokal
Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 2,2     381,5

Hermelinklubbens bedste 1,1
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1     190,5

John Guldholms Mindepokal
Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 2,2     381,5

Danmarks bedste enkeltdyr
Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 1,0     96

Norges-pokalen
Christian Kristensen, Aså Hermelin hvid, rødøjet 0,1     95,5

DK´s ungdomspokal
Michell Pedersen, Nørre Alslev Satin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0     95

Gerard de Graffs Mindepokal
Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 1,0     95

Amagerlands ungdomspokal
Michael G. Nielsen, Bylderup Bov Dværg Vædder sort 1,2     284

Danske Angora-avleres fællessalg
Bent Schou Jensen, Viborg Angora hvid, rødøjet 1,2     284,5

Racepokal, Belgisk Kæmpe
Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 3,0     283

Racepokal, Tysk Kæmpeschecke
Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 3,1     378,5

Racepokal, Fransk Vædder
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,3     285,5

Racepokal, Stor Chinchilla
Helle Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 3,0     284

Racepokal, Stor Havana
Lone Arildskov, Slangerup Stor Havana brun 0,3     282

Racepokal, Stor Sølv
Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 1,3     380,5

Racepokal, Blå Wiener
Peder Emil Hansen, Skjern Blå Wiener blå 0,1     95

Racepokal, Californian
Gunner Sørensen, Skals Californian sort 1,3     379

Racepokal, New Zealand Red
Hans C. Andersen, Skibby New Zealand Red ræverød 3,1     376,5

Racepokal, Wiener
Mattias Gustavsson, Vara S Wiener sort 2,2     381

Racepokal, Angora
Bent Schou Jensen, Viborg Angora hvid, rødøjet 1,3     379

Racepokal, Fuchs
Ellen Christiansen, Ruds Vedby Fuchs hvid, rødøjet 1,2     286

Racepokal, Satin
Svend Erik Nielsen, Galten Satin elfenben 1,2     285,5

Racepokal, Rex
Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 2,2     381,5

Racepokal, Bourgogne
Erik Jensen, Jerslev J Bourgogne gulrød 0,3     284,5

Racepokal, Hvid Land
Svend Møller, Kokkedal Hvid Land hvid, rødøjet 1,3     380,5

Racepokal, Belgisk Hare
Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 3,1     379,5

Racepokal, Isabella
Henning Hansen, Rønne Isabella isabella 1,2     284

Racepokal, Japaner
Benny Garly, Rødkærsbro Japaner sort/gul 3,0     283

Racepokal, Rhinsk Schecke
Susanna Kristensen, Skjern Rhinsk Schecke sort/gul 3,0     282,5

Racepokal, Thyringer
Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 1,3     381

Racepokal, White
Niels J. Møller, Farsø White sort 1,0     93,5

Racepokal, Alaska
Jørn T. Schmidt, Bevtoft Alaska sort 2,2     379,5

Racepokal, Lille Tysk Schecke
Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 2,2     378,5

Racepokal, Lille Tysk Vædder
Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,1     379

Racepokal, Beige
Jesper Tranberg, Rønne Beige beige 1,0     94

Racepokal, Lille Chinchilla
Helge Jensen, Vamdrup Lille Chinchilla chinchilla 1,2     284,0

Racepokal, Lille Egern
Doris Jensen, Hjørring Lille Egern gråblå 2,2     377,5

Racepokal, Marburger Egern
Michael Ostermann, Slangerup Marburger Egern gråblå 1,2     283

Racepokal, Perle Egern
Kresten Holst, Nykøbing M. Perle Egern vildtblå 1,2     284

Racepokal, Engelsk Schecke
Jens Kjøller, Rønne Engelsk Schecke sort 3,1     379,5

Racepokal, Lille Havana
Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Havana brun 1,3     379

Racepokal, Hollænder
Jørgen Larsen, Horsens Hollænder brun 3,1     378

Racepokal, Lux
Bastian Bech, Rønne Lux rødbrun/gråblå 1,3     378,5

Racepokal, Sachsengold
Jørn Thomsen, Svendborg Sachsengold rødorange 3,0     285,5

Racepokal, Schwarzgrannen
Kim Kjøller, Rønne Schwarzgrannen schwarzgrannen 3,0     284,5

Racepokal, Lille Sølv
Carsten Laursen, Ålestrup Lille Sølv blå 3,1     379,5

Racepokal, Tan
Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 2,2     380

Racepokal, Lille Wiener
Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 1,3     377,5

Racepokal, Zobel
Bent Jensen, Hemmet Zobel zobel, brun 3,1     379,5

Racepokal, Russer
Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 3,0     283

Racepokal, Lille Rex
Graham Allan, Nibe Lille Rex otter, sort 1,2     281,5

Racepokal, Dværg Vædder
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2     285,5

Racepokal, Løvehoved Dværg Vædder
Rebecca Ærengren, Sæby Løvehoved Dværg Vædder chinchilla 0,1     94

Racepokal, Dværgschecke
Klaus T. Nielsen, Løgumkloster Dværgschecke sort 1,2     279

Racepokal, Løvehoved
Lena Andersen, Lyngby Løvehoved hvid, rødøjet 0,3     280,5

Racepokal, Hermelin
Mogens Hollensen, Brønderslev Hermelin hvid, rødøjet 0,3     285,5

Racepokal, Dværghare
Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 2,2     378,5

Gruppevinder, Kæmperacer
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,1     95,5

Gruppevinder, Store racer
Mattias Gustavsson, Vara S Wiener hvid, blåøjet 1,0     96

Gruppevinder, Afvigende hårstruktur
Ellen Christiansen, Ruds Vedby Fuchs hvid, rødøjet 1,0     96

Gruppevinder, Mellemstore racer
Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 1,0     96

Gruppevinder, Små racer
Carsten Laursen, Ålestrup Lille Sølv blå 0,1     95,5

Gruppevinder, Dværgracer
Karl Sørensen, Thisted Hermelin hvid, rødøjet 0,1     95,5

Dansk Angora, Bedste kollektion
         

Dansk Angora, Bedste hun
Bent Schou Jensen, Viborg Angora hvid, rødøjet 0,1     94,5

Dansk Angora, Bedste han
Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 1,0     95

Dansk Angora, Bedste farvede
Tove Alsner, Grenå Angora sort 0,1     94,5

Chinchillaklubben, Stor Chinchilla
Helle Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 3,0     284

Chinchillaklubben, Lille Chinchilla
Poul Beith Jensen, Hjørring Lille Chinchilla chinchilla 2,2     377,5

Chinchillaklubben, Chin, andre racer
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,3     285,5

Kæmpeklubben, Bedste han
Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0     95

Kæmpeklubben, Bedste hun
Peder Emil Hansen, Skjern Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1     94,5

Kæmpeklubben, Bedste 1,2
Peder Emil Hansen, Skjern Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2     282

Schecke/Hollænderklubben, Bedste kollektion
Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 3,1     378,5

Schecke/Hollænderklubben, Jubilæumspokal
Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,0     95,5

Schecke/Hollænderklubben, Bedste han
Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,0     95,5

Schecke/Hollænderklubben, Bedste hun
Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin hotot, sort 0,1     95

Schecke/Hollænderklubben, Tysk Kæmpeschecke
Nicklas Aase, Horsens Tysk Kæmpeschecke sort 1,0     95

Schecke/Hollænderklubben, Californian
Gunner Sørensen, Skals Californian sort 0,1     95

Schecke/Hollænderklubben, Rex
Ela Nørgaard, Struer Rex dalmatiner, sort 0,1     94

Schecke/Hollænderklubben, Rhinsk schecke
Jens Jørgen Nørgaard, Struer Rhinsk Schecke sort/gul 1,0     94,5

Schecke/Hollænderklubben, Engelsk Schecke
Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 1,0     94,5

Schecke/Hollænderklubben, Hollænder
Jørgen Larsen, Horsens Hollænder brun 1,0     95

Schecke/Hollænderklubben, Lille Tysk Schecke
Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,0     95,5

Schecke/Hollænderklubben, Russer
Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 1,0     94,5

Schecke/Hollænderklubben, Hermelin
Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin hotot, sort 0,1     95

Rexklubben, Gjølpokalen
Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 2,2     381,5

Rexklubben, Bedste resultat tegnede
Ela Nørgaard, Struer Rex japaner, sort/gul 0,1     94

Rexklubben, Bedste 6 Rex-Pokalen
Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 4,2     571,5

Rexklubben, Bedste Resultat, Lille Rex
Maria Gullestrup, Herfølge Lille Rex sort 1,0     94,5

Den danske Vædderkaninklub, Bedste han
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0     95,5

Den danske Vædderkaninklub, Bedste hun
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,1     95,5

Den danske Vædderkaninklub, Bedste chin
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,1     95,5

Den danske Vædderkaninklub, andre farver
Connie Haupt, Hobro Fransk Vædder schwarzgrannen 0,1     94,5

Den danske Vædderkaninklub, LTV
Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,1     379

Den danske Vædderkaninklub, LTV andre farver
Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 2,2     377,5

Den norske Vædderklubs Vandrepokal
Henrik Moesgård, Randers NV Fransk Vædder chinchilla 0,3     285,5

Den danske Vædderkaninklub, Husumpokalen
Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0     95,5

Dværgkaninklubben, Bedste stamme
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2     285,5

Dværgkaninklubben, Bedste 2,4
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 2,4     569

Dværgkaninklubben, Bedste ungdomsmedlem
Michael G. Nielsen, Bylderup Bov Dværg Vædder sort 1,1     189,5

Dværgkaninklubben, Bedste 2ér ungdomsmedlem
Emma Juel Mikkelsen, Hjørring Dværg Vædder blå 1,0     94,5

Dværgkaninklubben, Bedste Hermelin
Karl Sørensen, Thisted Hermelin hvid, rødøjet 0,1     95,5

Dværgkaninklubben, Bedste Dværg Vædder
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1     95,5

Dværgkaninklubben, Bedste Dværghare
Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 0,1     95

Dværgkaninklubben, Bedste Løvehoved
Maria Gullestrup, Herfølge Løvehoved hvid, blåøjet 0,1     94

Dværgkaninklubben, Farvede Hermeliner
Anni B. Jensen, Hjørring Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1     189,5

Dværgkaninklubben, Tegnede Hermeliner
Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,1     190

Dværgkaninklubben, Hvide Hermeliner
Christian Kristensen, Aså Hermelin hvid, rødøjet 1,1     190

Dværgkaninklubben, Farvede Dværg Væddere
Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1     190,5

Dværgkaninklubben, Tegnede Dværg Væddere
Connie Rohde, Trige Dværg Vædder otter, blå 1,0     95

Dværgkaninklubben, Afvigende hårstruktur
Maria Gullestrup, Herfølge Løvehoved hvid, blåøjet 0,1     94



Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2015 - Senior

1 Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex, Castor 571
2 Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv, sort 570
3 Svend Møller, Kokkedal Hvid Land 569,5
4 Lars K. Hansen, Rudkøbing Dværgvædder, vildtgrå 569
5 Esben Midtiby, Ringkøbing Wiener, vildtgrå 568
6 Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Havana 567,5
7 Bent Jensen, Hemmet Zobel, brun 567,5
8 Malene Nielsen, Silkeborg Satin,isabella 567,5
9 Carsten Laursen, Aalestrup Lille Sølv, blå 567,5
10 Svend Erik Nielsen, Galten Satin, elfenben 567
11 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Alaska, sort 566,5
12 Poul Beith Jensen, Hjørring Tan, sort 566,5
13 Bent Knudsen, Hjørring Dværghare, zobel brun 566,5
14 Kim Kjøller, Rønne Schwartzgrannen 566,5
15 Aage Pedersen, Frederikshavn Lille Sølv, blå 566,5
16 Kim Kjøller, Rønne Lille Sølv, sort 566,5
17 Niels Hansen, Aakirkeby Alaska, sort 566
18 Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex, hvid rødøjet 566
19 Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv, blå 566
20 Kenn T. Mikkelsen,Bjerringbro Belgisk Hare 565,5
21 Christian Kristensen, Aså Hermelin, hvid rødøjet 565,5
22 Jette Garly, Rødkærsbro Russer,sort 564
23 Jens Kjøller, Rønne Engelsk Schecke, sort 564
24 Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin, zobel blå 564
25 Jan Pedersen, Aabybro Rex, chin 563,5
26 Poul Beith Jensen, Hjørring Lille Chinchilla 563,5
27 Jan Pedersen, Aabybro Rex, castor 562,5
28 Rebecca Aa. Nygaard, Gistrup Hermelin zobel, blå 562,5
29 Egon Simonsen, Frederikshavn Hermelin, hvid rødøjet 562
30 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin, vildtgrå 562
31 Benny Garly, Rødkærsbro Japaner, sort-gul 560
32 Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin, sort 560
33 Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder, chinchilla 559,5
34 Benny Garly, Rødkærsbro Lille Chinchilla 0
 
 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2015 - Junior

1 Michael Günther Nielsen, Bov Dværgvædder, sort 376,5
2 Søren Moesgaard Sørensen, Randers NV Lille Chinchilla 376
3 Mikkel Mattis Midtiby, Ringkøbing Dværgvædder, madagascar 376
4 Mads Nielson, Hodsager Satin, elfenben 374
5 Michell Pedersen, Nr. Alslev Satin, vildtgrå 373,5
 
 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2015 - Double

1 Lissy Søndergaard & Poul Erik Søndergaard Stor Sølv, sort & Rex, castor 761,5
2 Jørn Schmidt & Ellen Christiansen Alaska & Fuchs, hvid rødøjet 759
3 Poul Beith Jensen & Erik Jensen Tan sort & Thyringer, madagascar 757
4 Kim Kjøller & Niels Hansen Lille Sølv, sort & Alaska 756,5
5 Bent Knudsen & Bent Jensen Dværghare & Zobel, brun 756,5
7 Preben S. Jakobsen & Kristian M. Kristensen Belgisk Kæmpe & Rex, hvid rødøjet 755,5
8 Egon Severinsen & Aage Pedersen Lille Havana & Lille Sølv, blå 755,5
9 Esben Midtiby & Peder Emil Hansen Wiener, vildtgrå & Belgisk Kæmpe, vildtgrå 755,5
10 Kenn Mikkelsen & Svend Erik Nielsen Belgisk Hare & Satin, elfenben 754,5
11 Henrik Müller Andersen & Lars Sørensen Belgisk Hare & Lille Wiener, blå 754,5
12 Carsten Laursen & Jytte Laursen Lille Sølv blå & Dværgvædder, vildtgrå 754
13 Egon Carstens & Jørgen Larsen Engelsk Schecke, sort & Hollænder, brun 754
14 Jette Søndergaard & Per Søndergaard Tan, sort & Dværgvædder, vildtgrå 753,5
15 Kaj Thaysen & Michael Gynther Nielsen Angora, hvid rødøjet & Dværgvædder, sort 753,5
16 Jytte Christensen & Christian Kristensen Hermelin, vildtgrå & Hermelin, hvid rødøjet 753,5
17 Kim Kjøller & Jens Kjøller Schwartzgrannen & Engelsk Schecke, sort 753
18 Søren Moesgaard Sørensen & Jette Garly Lille Chinchilla & Russer, sort 753
19 Michael Christensen & Martin Bruun Lille Sølv, blå & Dværgvædder, hvid rødøjet 753
20 Bastian Bech & Bent Ole Rasmussen Lux & Tan, brun 752,5
21 Ivan Rasmussen & Lars Sørensen Fransk Vædder & Wiener, hvid blåøjet 751,5
22 Lars Guldbæk & Svend Møller Dværgvædder, vildtgrå & Hvid Land 750,5
23 Esben Midtiby & Peder Emil Hansen Dværgvædder, vildtgrå, Blå Wiener 747
24 Louise Møller & Jørn Schmidt Hermelin, hvid rødøjet & Hermelin, vildtgrå 746
25 Benny Garly & Bent Schou Jensen Lille Chinchilla & Angora 0
 
 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2015 - Fremavlscenterdysten

1 Poul Erik Søndergaard, Katmose stammen Rex, castor 381
2 Lissy Søndergaard, Tranebær stammen Stor Sølv, sort 380,5
3 Carsten Laursen, Kastanie stammen Lille Sølv, blå 379,5
4 Svvend Møller, Vejenbrød Stammen Hvid Land 379,5
5 Esben Midtiby, Fladbjerg Stammen Wiener, vildtgrå 379
6 Svend Erik Nielsen, Mollerup stammen Satin, elfenben 378,5
7 Christian Kristensen, Aså stammen Hermelin, hvid rødøjet 378,5
8 Poul Erik Kristensen, Hermelin, hotot 378
9 Kenn Mikkelsen, Vestermark stammen Belgisk Hare, vildtrød 377,5
10 Lars Sørensen, Holmstrup stammen Wiener, hvid blåøjet 377
11 Jette Garly, Jetly Stammen Russer, sort 377
12 Bodil & Anton Dam, Hermelin, zobel blå 377
13 Helle Mathiasen, Søby stammen Stor Chinchilla 376,5
14 Per Rathenburg-Frandsen, Lille Chinchilla 376,5
15 John Jensen, Østerled Stammen Tan, sort 376,5
16 Søren M. Sørensen, Moesgaards Juniorstamme Lille Chinchilla 376
17 Erik Piihl, Hollænder,sort 376
18 Poul Erik Kristensen, Dværgvædder, vildtgrå 376
19 Peder Emil Hansen, Finderup Stammen Blå Wiener 375,5
20 Lars Sørensen, Rex, Orange 375
21 Benny Garly, Sjørslev stammen Lille Chinchilla 374
22 Bjarne Nielsen, Fransk Vædder, chinchilla 373
23 Esben Midtiby, Oksfeld Stammen Dværgvædder, vildtgrå 371,5
 
 

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2015

1 Viborg   947,5
2 Vesthimmerland   947,5
3 Midt- og Vestsjællands Kaniner   946,5
4 Hjørring   945,5
5 Bornholm   945,5
6 Ringkøbing-Ulfborg-Vemb Kaninavlerforening   945
7 Frederikshavn   944
8 Sydvestfyn   943,5
9 Haderslev   943
10 Morsø-Thy Kaninavlerforening   941,5
11 Vestjyske Kaniner   940
12 Hillerød og Hørsholm-Lyngby   938

Published on  February 16th, 2015